Нещодавно діджеї нашої студії мали змогу ознайомитись з новеньким контролером Pioneer DDJ-FLX4. Вони відіграли повноцінний сет і поділились першими враженнями від цієї моделі.
У попередній статті ми вже трішки поговорили про оновлення, які отримав девайс. А у цій публікації розглянемо новинку детальніше.
Більше ніж оновлення DDJ-400
Як ми писали в попередньому матеріалі, DDJ-FLX4 став спадкоємцем популярного DDJ-400, який є вже своєрідною класикою серед середньоцінових двоканальних контролерів. Він майже повністю дублює конструкцію старшого девайса, за винятком декількох важливих оновлень, і за своїми властивостями й функціями дуже подібний до 400 моделі.
Але наші експерти вважають, що оновлення трішки глибші. На їхню думку, це не просто покращення DDJ-400, а своєрідна компіляція з усього найкращого, що було в цій моделі, а також у девайсах Pioneer DDJ-SB3 й DDJ-200.
- Від DDJ-400 новинка успадкувала основу конструкції й сумісність з rekordbox.
- Від DDJ-SB3 — сумісність з Serato.
- Від DDJ-200 — взаємодію з мобільними пристроями.
В результаті розробники створили універсальний девайс на базі популярного контролера, який містить в собі найкращі функції попередників і трішки більше.
Детальніше про головне
Конструкція
Зовнішньо новинка дуже подібна на DDJ-400. Ключові елементи керування на звичних місцях, якщо не враховувати дві нові кнопки Smart CFX і Smart Fader. Чорний колір замінений на темно-сірий, а гострі кути стали трішки заокругленими, через що здається, що новинка менша за попередника. Але навіть розміри лишились майже ті ж самі. Тож для нової моделі можна використовувати дексейвери, кейси, сумки та інші супутні товари, які підходять DDJ-400.
Джоги
DDJ-FLX4 отримав оновлені джоги, які є безперечним плюсом нової конструкції. Вони стали матовими, на відміну від глянцевих 400 моделі. А отже тепер вони не такі маркі й на них залишається менше відбитків пальців. Хоча вони все ще трохи забруднюються, але вже не так сильно, як на попередній моделі.
До того ж джоги стали більш жорсткі й це очевидна перевага над DDJ-400. Діджей більше відчуває, як керує треком. Це дуже важливо, бо на попередньому девайсі майже неможливо було досягти такого відчуття контролю. Джоги були фізично присутні, але користі від них при роботі з міксом було мало. Відчуття, що ти реально підкручуєш трек, було майже відсутнє. Джоги на FLX4 набагато приємніші в використанні й надають це відчуття контролю. Звісно, взаємодію з ними не можна порівнювати з грою на вінілі. Але це все ж таки краще ніж нічого від DDJ-400.
Педи
На кожен канал приходиться по 8 педів з 4 основними й 4 додатковими режимами. Тут теж, на перший погляд, обійшлося без суттєвих змін. Всі функції, як на DDJ-400.
Основні:
- Hot Cue — встановлення й керування мітками швидкого доступу.
- Pad FX 1 — управління ефектами на основі пресетів у програмному забезпеченні.
- Beat Jump — швидке переміщення вперед/назад по треку.
- Sampler — семплер one-shot семплів.
Додаткові:
- Keyboard — встановлення гарячих точок в різних тональностях.
- Pad FX 2 — доступ до ще 8 ефектів.
- Beat Loop — швидкий спосіб встановлення петель.
- Key Shift — зміна висоти тону доріжки.
Для швидкого перемикання між основними та додатковими режимами використовується кнопка Shift, яка знаходиться поруч з педами.
Важливо зауважити, що хоча режими лишились ті ж самі, як на DDJ-400, відбулася одна зміна. Функція Beat Loop з основних налаштувань переміщена в додаткові. Через це нею буде трохи складніше користуватися тим діджеям, які звикли, що на попередній моделі вона знаходиться на швидкому доступі. Наприклад, діджеям, які часто використовують в роботі Beat Loop і Beat Jump, доведеться постійно перемикатись між режимами. На DDJ-400 ці функції розташовані поряд на швидкому доступі. Ми вирішили звернути на це увагу, тому що для декого з користувачів така особливість педів може бути важливою.
Нові можливості
Одними з ключових особливостей нового контролера Pioneer DDJ-FLX4 стали функції Smart CFX і Smart Fader, які спрощують роботу з треками.
Smart CFX
Ця функція відкриває доступ до 8 фірмових пресетів, в кожному з яких одночасно поєднуються два і більше ефектів. Завдяки цьому створюються цікаві комбінації, які додають звучанню нові фарби.
Новачки без проблем зможуть комбінувати ефекти та створювати яскраве звучання прямо з коробки. А більш досвідченні виконавці — експериментувати зі звучанням.
Smart Fader
Ця функція активується відповідною кнопкою, яка знаходиться біля кросфейдера. Вона робить плавний перехід між двома треками. Доріжки автоматично синхронізуються, вирівнюється гучність. При цьому BPM одного треку підлаштовується під BPM іншого. Це допомагає зводити треки, які мають різну швидкість. Наприклад, якщо треба зробити перехід з повільного треку на швидший, Smart Fader поступово збільшує його BPM, щоб плавно звести з наступним.
Також розробники стверджують, що при переході між двома доріжками Smart Fader використовує еквалізацію. Чесно кажучи, наші експерти не почули помітних змін у тональному балансі треків при переході. Скоріш за все якесь мінімальне підлаштування відбувається, але воно не те щоб дуже виразне. В будь-якому разі діджеї завжди ретельно підбирають плейлісти, виставляють треки у відповідній послідовності, та мінімально використовують еквалайзер, щоб змішувати треки.
Функція Smart Fader в першу чергу зацікавить початківців, яким не доведеться самостійно робити перехід між треками. Навіть якщо виконавець тільки починає знайомитись з діджеїнгом, він легко відіграє перший сет, використовуючи прості в роботі Smart функції.
Програмне забезпечення
Як ми відмітили на початку статті, новий DDJ-FLX4 взяв все найкраще від попередніх моделей, до яких відноситься не тільки DDJ-400, але й DDJ-SB3 та DDJ-200. І головна з таких особливостей — це розширення програмного забезпечення.
Як і DDJ-400, новинка сумісна з rekordbox. Попередня модель працювала з 5 версією ПЗ, новий контролер — вже з 6.
Одним з основних оновлень стала сумісність з Serato, як в SB3. Завдяки цьому виробники значно розширили коло користувачів, яких може зацікавити новинка. Адже тепер не треба обирати між двома популярними програмами та йти на компроміс.
З коробки FLX4 працює з Serato DJ Lite, в якому доступні ключові функції. Але якщо діджею потрібен повноцінний розширений функціонал програмного забезпечення, доведеться купити PRO версію. В ній, наприклад, буде доступна нова функція розділення треку на 4 окремі доріжки — вокал, бас, ударні та лід інструмент. Дуже крута функція для мікшування треків. Lite версія дає урізаний, мінімально необхідний для роботи функціонал і більше зацікавить новачків, які тільки починають знайомитись з програмою.
Сумісність зі смартфонами
Від DDJ-200 новинка отримала сумісність з мобільними пристроями.
Під’єднати контролер до смартфона можна через USB. Наші експерти тестували мобільний діджеінг на iOS, під’єднавши power bank та iPhone через окремі роз’єми. Важливо, щоб power bank був потужністю не менше ніж 3 А. Для підключення використовували фірмовий кабель Apple. Несертифікований USB–Lightning не підійде, бо смартфон не визначить FLX4, як зовнішній пристрій.
Для роботи з девайсом необхідно встановити мобільне ПЗ rekordbox. На жаль протестувати додаток для Android не вдалося, тому що на наявній версії не доступне підключення контролера. Сподіваємось, в майбутніх оновленнях ця проблема буде вирішена. А поки що випробувати мобільний діджеїнг зможуть тільки власники iOS пристроїв.
Використовувати мобільний додаток rekordbox для iOS доволі просто. Після встановлення програми, в ній відкривається Performance режим, в якому відображаються дві деки, мікшер та інші елементи керування. У додатку доступні всі основні функції: Smart CFX, Smart Fader, фейдери, ефекти та керування налаштуваннями. Фактично є всі ті ж самі можливості, що й у програмі для ПК. Що правда, у безплатній версії додатка присутній скорочений функціонал. Наприклад, частина ефектів доступна тільки за підпискою.
Мобільний rekordbox сумісний з сервісами SoundCloud і TIDAL, які надають доступ до бібліотек треків. Але, наприклад, у free версії того ж SoundCloud можна використовувати лише 40 треків у жанрах trap, dubstep, house та tech house. Також у додатку можна використовувати Cloud Library Sync для синхронізації хмарної бібліотеки з бібліотекою на смартфоні, але для цього треба мати додатково Dropbox акаунт.
Підключення контролера до смартфона по Bluetooth, як і на DDJ-200, доступне тільки через додаток Algoriddim. Але він працює лише з Android пристроями й тільки при оформленні підписки. Протестувати скорочену версію, як у випадку з rekordbox не вдасться.
В цілому наші експерти були задоволені досвідом мобільного діджеїнга з FLX4. Все працює доволі швидко. Можливо є невеличка затримка через те, що треки завантажують з онлайн сервісів, але вона незначна. Звичайно, на смартфоні додаток працює трішки повільніше, ніж на ноутбуці або ПК, але як для мобільного діджеїнга можливостей більш ніж достатньо.
У безплатній версії додатка rekordbox можна протестувати основні функції. Зрозуміло, що для повноцінної роботи урізаного функціонала буде недостатньо й доведеться придбати підписку на додаток, а також сумісні сервіси. Але для першого знайомства та для потреб новачків Lite версія підходить ідеально.
Підсумуємо
Новий двоканальний контролер Pioneer DDJ-FLX4 взяв все найкраще від своїх попередників й отримав низку крутих функцій. Його головними оновленнями стали:
- Сумісність з програмним забезпеченням rekordbox та Serato.
- Підключення до мобільних пристроїв.
- Функції Smart CFX і Smart Fader, які розширюють можливості роботи з треками.
- Жорсткі джоги, що надають більше контролю при грі.
- Перенесення режиму Beat Loop на педах з основного банку до додаткового.
В усьому іншому за конструкцією, функціоналом та особливостями використання новий DDJ-FLX4 дуже подібний до свого популярного попередника DDJ-400.
Окремо варто сказати, що замість USB type-B 400 моделі новинка отримала USB type-С. А також було додано окремий роз’єм для підключення мобільних пристроїв. До новинки також можна під’єднати мікрофон. Але як ми писали у минулій статті, звук з нього не можна записати й не можна додати окремі ефекти.
Новий контролер Pioneer зацікавить в першу чергу діджеїв-початківців. Він зручний у використання, плюс розробники додали смарт функції, які полегшують мікшування й гру.
Професіонали можуть використовувати його для домашніх репетицій або виїзних сетів, коли потрібен компактний двоканальний девайс з мінімальним функціоналом.
Ще одна ніша, де новинка може стати в пригоді, — це стрімінги та онлайн-трансляції. Коли немає потреби використовувати пристрій преміум класу, але при цьому важливо отримати достатньо якісне звучання.
Pioneer DDJ-FLX4 — стабільний робочий контролер з низкою цікавих функцій. Він не зриває зірок з неба, але надає саме ту якість, яку очікуєш отримати від моделі середньоцінового сегмента. Новий девайс є достойним спадкоємцем DDJ-400. Можна сказати, що в 400 моделі залишили все, що працювало добре, й додали нові функції й можливості, щоб все працювало ще краще.